Ambalaj atıkları nasıl geri kazanılmaktadır? Ben evimde geri kazanım uygulayabilir miyim?

Ambalaj atıklarının geri kazanımı; atık azaltımı, tekrar kullanım, geri dönüşüm, geri dönüşüme uygun olmayan atıkların gübre haline getirilmesi ve enerji geri kazanımı için yakma konularını kapsamaktadır. Üretim aşamasında ambalaj boyutlarının uygun ölçülerde küçültülmesi “atık azaltımı” konusuna girmektedir ve bu da bir geri kazanımdır. Kullanılan bir ambalajın uygun şartlar altında “tekrar kullanım”ı da geri kazanımdır. Geri dönüşüme uygun olmayan ambalaj atıklarının toplanarak gübre haline getirilmesi veya enerji kazanımı için yakılması da yine geri kazanımdır.

Siz de evinizde geri kazanım uygulayabilirsiniz. Özellikle ambalaj atıklarınızı tekrar kullanarak ve kullanım ömrü dolan ambalajlarınızı geri dönüşüme sevk ederek bunu kolaylıkla yapabilirsiniz. Kullandığınız reçel kavanozlarını çöpe atmayıp, tekrar kullanabilirsiniz. Cam su şişelerinizi, pet su şişelerinizi, yoğurt kaplarınızı, plastik poşetlerinizi ve plastik kaplarınızı çöpe atmayarak, malzeme niteliğini bozmadan tekrar kullanabilirsiniz. Kullanım ömrü dolan ambalaj atıklarınızı ise ayrı biriktirerek geri dönüşüme sevk etmeniz gerekmektedir.

Gübre haline getirme veya enerji için yakarak geri kazanma, bakanlık tarafından denetlenerek lisans almış özel tesisler de gerçekleştirilmektedir.